Merhaba! Site yükleniyor.

Geniş Zaman: SER, ESTAR, TENER

“Geniş Zaman: Ser, Estar, Tener – El Tiempo Presente: Ser, Estar, Tener”

olmak, sahip olmak fiilleri
Geniş Zaman Çekimleri: SER, ESTAR, TENER

SER (olmak) Fiili 1- Karakteristik özellikleri ifade etmek için kullanılır (Karakter, boyut, renk, madde ve cisim özelliği, görünüş gibi…):

Mi cuarto es pequeño. (Benim odam küçük[tür].) Mis hermanos son simpáticos. (Benim kardeşlerim sempatik[tir].) La silla no es de plástico, es de hierro. (Sandalye plastik değil, demir[dir].)

2- Milliyet, tabiiyet, meslek, sahiplik konularında ve ayrıca tanımlama yapılırken veya bir değer verme durumu söz konusu olduğunda kullanılır:

Mis vecinos no son Turcos. (Komşularım Türk değil[dir].) Él es arquitecto y ella es profesora. (O [erkek] bir mimar ve o [kız] bir profesör[dür].) Esto es mío. (Bu benim[dir].) Mi pais es encantador. (Benim ülkem güzel/sevimli[dir].) Estos pantalones son nuevos. (Bu pantolon yeni[dir].)

ESTAR (olmak) Fiili 1- Yer veya konum bildirirken, geçici veya değişken koşullardan bahsederken, sağlık ve ruhsal durumları ifade ederken kullanılır: Kızılay está en el centro de Ankara. (Kızılay, Ankara’nın merkezinde[dir].) Estos zapatos están viejos. (Bu ayakkabılar eski[dir].) Ali está enfadado con su madre. (Ali annesine kızgın[dır].) TENER (sahip olmak) Fiili 1- Genellikle insanlarla veya nesnelerle ilgili olarak yapılan açıklamalarda, sahiplik bildiren ifadeler için kullanılır:

Ali tiene el pelo corto y rubio. (Ali kısa sarı saça sahip[tir]/Ali’nin kısa sarı saçı var[dır]/Ali’nin saçları kısa ve sarı[dır].) Ayşe tiene los ojos azules. (Ayşe mavi gözlere sahip[tir]/Ayşe’nin mavi gözleri var[dır]/Ayşe’nin gözleri mavi[dir].)

2- Özellikle açlık, susuzluk, üşüme, sıcaklama, acı, korku, rüya görme gibi fiziksel ve ruhsal olarak sahip olunan durumlar ifade edilirken kullanılır:

Tengo sed. (Susadım./Susuzluğa sahibim.) Tengo hambre. (Acıktım./Açlığa sahibim.)

3- Yaş belirtmek için kullanılır:

Mi madre tiene 46 años. (Annem 46 yaşında[dır]./Annem 46 yaşa sahip[tir].)

Sayfayı paylaşarak konunun daha çok kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz. Soru, görüş, düzeltmeler ve eklemeleri aşağıdaki yorum panelinden iletebilirsiniz.
GRM-008

One thought on “Geniş Zaman: SER, ESTAR, TENER

Bir cevap yazın

Menü